środa, 30 marca 2011

Nieznośna lekkość

Człowiek nigdy nie może wiedzieć, czego ma chcieć, ponieważ dane mu jest tylko jedno życie i nie może go w żaden sposób porównać ze swymi poprzednimi życiami ani skorygować w następnych. Czy lepiej związać się z Teresą, czy zostać samemu?

Nie ma żadnej możliwości, by sprawdzić, która decyzja jest lepsza, bo nie istnieje możliwość porównania. Człowiek przeżywa wszystko po raz pierwszy i bez przygoto-wania. To tak, jakby aktor grał przed- stawienie bez żadnej próby. Cóż może być warte życie, jeśli pierwsza próba jest już życiem ostatecznym? Dlatego życie zawsze przypomina szkic. Ale nawet szkic nie jest właściwym określeniem, bo szkic to zawsze zarys czegoś, przygotowanie do obrazu, gdy tymczasem szkic, jakim jest nasze życie, to szkic bez obrazu, szkic do czegoś, czego nie będzie.

Fragment powieści Milana Kundery "Nieznośna lekkość bytu" w tłumaczeniu Agnieszki Holland.

Na zdjęciu: Milan Kundera (1929), źródło: maximus.pl

2 komentarze:

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Anonimowy pisze...

Stąd też uważam, że samobójcy (z jakichkolwiek by powodów odbierali sobie życie) są tchórzami i to nędznymi, bo jeżeli dostajemy od życia tę jedyną i niepowtarzalną szansę to skorzystajmy z niej i pozwólmy by tam na górze zdecydowano kiedy na nas przyszła pora i obraz naszego życia ze szkicu staje się pełną, kompletną pracą. Od nas tylko zależy czy będzie on kolorowy czy czarno-biały.

P.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...